Тема. Творення іменників від прикметників. Поняття предметності на
прикладах іменників, утворених від прикметників.
Мета. Поглибити знання учнів про іменники; удосконалювати навички розрізнення частин мови, спільнокореневих слів і форм слова; учити утворювати іменники від прикметників, удосконалювати вміння писати власні іменники; розвивати мовні вміння, увагу, пізнавальну активність учнів. Виховувати почуття колективізму, інтерес до вивчення мови на основі міжпредметних зв'язків.
Обладнання: картки для індивідуального опитування, ребуси, картки для роботи в групах
ХІД УРОКУ
І. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ
- Хвилинка каліграфії.
Записати рядочок буквосполучення ий.
--У якій частині мови можна зустріти таке закінчення?
-- Наведіть приклади прикметників із таким закінченням.
- Розподільний диктант.
— У перший стовпчик зберіть іменники, у другий — прикметники.
Двоє учнів працюють біля дошки.
Зелений, сонце, холод, білизна, скляний, сонячний, білий, холодний, скло, зелень.
— Усно зберіть групи спільнокореневих слів. Доведіть, що це спільнокореневі слова.
— Чим цікаві ці споріднені слова?
--- Усно складіть речення з одним з цих слів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Сьогодні ми використаємо свої знання про спільнокореневі слова, щоб навчитися утворювати іменники від прикметників, повторимо правило написання власних і загальних іменників.
IV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективне виконання впр. 39 (с. 18—19) з коментарем.
— Які способи творення спільнокореневих іменників від прикметників ви використали?
— Утворіть форми будь-якого іменника.
— Чим відрізняються форми слів від спільнокореневих слів?
2. Гра «Знавці» (впр. 36, с. 18). Робота в парах.
- Прочитайте виразно вірш «Жива вода»
- Виписати в один рядок спільнокореневі слова.
- Виписати одне й те саме слово з різними закінченнями
(різні форми слова)
(1 – жива, життя, живи, живе, живому; вода, водице;
2 – живи, живе)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота за варіантами (впр. 37, с. 18).
/ варіант — виписати іменники, що позначають події;
// варіант — явища природи;
III варіант — почуття.
Додаткове завдання
Дібрати до іменників спільнокореневі прикметники.
2. Робота зі словниковими словами.
— Прочитайте слова, наведені на с. 18. (апетит, грім, гриміти)
— Серед наведених слів знайдіть те, з яким уже знайомі. Поясніть його правопис.
— На які літери слід звернути увагу в інших словах? Чому? Перенесіть слова у свій словник, підкресливши орфограми.
— Письмово до кожного іменника доберіть прикметники, які його характеризують.
— Опрацюйте фразеологізм вовчий апетит.(дуже голодний)
- Складіть речення з цим виразом.
- Зробити звуко - буквений аналіз слова грім.(один учень працює
біля дошки)
- Робота в групах.(завдання в додатках)
- Розгадати ребус.
- Пояснити написання визначеного слова.
- Підібрати до цього слова прикметники,які б його характеризували.
Додаткове завдання:
- Від підібраних прикметників утворити іменники.
- Скласти речення з будь-яким прикметником.
- Колективне виконання вправи 40, с. 19
- Розгляньте географічну карту України.
- Зверніть увагу, як знання з природознавства допомагають у вивченні української мови й навпаки.
- Дайте усні відповіді на перші три запитання.
- Які кольори є на карті?
- Що позначено зеленим, коричневим, голубим, червоним кольорами?
- Розкажіть,що ви бачите на карті. Використовуйте у своїй розповіді іменники, що є власними і загальними назвами.
- Четверте завдання виконайте письмово.
- Запишіть назви кількох міст України.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Бесіда.
— Що ми навчилися сьогодні робити?
— Чим є іменники, утворені від прикметників, стосовно до цих прикметників: синонімами, формами слова чи спільнокореневими словами? Доведіть.
2. Коментар до домашнього завдання.
— Прочитайте завдання до впр. 41.
— Що таке антоніми? Наведіть приклади.
— Доберіть усно декілька антонімів.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вир. 41 (с. 20); вивчити словникові слова.
|